Blog

Hypotekárne podmienky pre podnikateľov; Hypotéka pre živnostníkov, hypotéka pre podnikateľov

Hypotekárne podmienky pre podnikateľov

Živnostníci či majitelia s.r.o ,teda podnikatelia sú špecifická skupina ľudí, ktorá má paradoxne zložitejšiu cestu k tomu, aby získala hypotekárny úver. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ste v tejto pozícii pre banku ideálny a poskytnúť vám prostriedky na bývanie by nemal byť problém, pretože podnikaním si teoreticky môžete splatiť úver aj oveľa rýchlejšie. Pre banku však toto nie je kľúčové. Banka sa s vami nebaví na teoretickej úrovni, banka potrebuje reálne výsledky a stabilitu v praxi. To, že poviete, že ste svoj vlastný šéf a že si zarábate nadštandardne sám na seba, samozrejme, stačiť nebude. Ako podnikateľ ste pre banku rizikový, pretože vaše príjmy môžu kolísať a je pravdepodobnosť, že by ste mohli mať niekedy so splácaním ťažkosti. Poďme sa teda spoločne pozrieť na podmienky a doklady, ktoré banka vyžaduje, ak ste podnikateľ a máte záujem o hypotéku, a súčasne si povieme aj o riešeniach, v prípade že pri získaní financií úspešný nebudete.

POSUDZOVANIE BONITY

To, či ste vhodný kandidát pre banku, aby vám schválila hypotéku, sa ukáže po zhodnotení viacerých kritérií. Banka si overuje druh vašej podnikateľskej činnosti, dĺžku podnikania, výšku akceptovateľného príjmu a ďalšie podmienky, ktoré si overujú nie len u podnikateľov. Napríklad vaše vzdelanie, vek, či ste dôveryhodný, vašu finančnú minulosť, zadlženosť žiadateľa (nesmie presiahnuť 8-násobok jeho ročných príjmov), história platobnej disciplíny, počet zamietnutých žiadostí o hypotéku atď.

VÝŠKA PRÍJMU

Hypotéka pre živnostníkov a majiteľov s.r.o je zvyčajne zložitejšia v tom, že banka posudzuje výšku čistého príjmu až po zdanení, a ten býva pomerne nízky. Živnostník si musí uvedomiť, že to čo reálne fakturuje sa čistému príjmu nerovná a banka to nebude akceptovať. Výška príjmu sa ráta z daňového základu a z obratov podnikateľa. Každá banka má svoju vlastnú metódu, ako vypočíta výšku príjmu. Závisí to aj od toho, v akej oblasti podnikáte, ako dlho a aký obrat dosahujete. Väčšina podnikateľov tzv. optimalizuje dane a odvody a preto vykazujú minimálne príjmy a odvody, čo zvyčajne nestačí pri schvaľovaní hypotéky. Pri podnikaní máte však výhodu, že banka akceptuje aj príjem manžela/manželky, prípadne ručiteľa ako napríklad rodiča.

DOKLADOVANIE PRÍJMU

Podnikateľ musí dokladovať svoje príjmy daňovým priznaním a nielen za posledný rok, ale za posledné dva, dokonca tri roky. Noví podnikatelia môžu požiadať o hypotéku až po podaní daňového priznania, aby banka mala ako overiť ich činnosť. Minimálna dĺžka podnikania je v každej banke iná, v slsp je to 6 mesiacov v účtovnom období, v poštovej banke alebo UniCredit až 2 roky. Zdokladovať svoj príjem môžete aj na základe ročného obratu.

VÝBER BANKY A TYP HYPOTÉKY

V banke rozhoduje aj to, či máte záujem o hypotéku pre súkromné bývanie alebo o podnikateľskú hypotéku (priestory pre podnikanie).Nespoliehajte sa iba na jednu banku, v ktorej ste dlhé roky klientom, preverte si ponuky aj iných bánk, ktoré môžu mať výhodnejšie ponuky.

V prípade, že vám banka neschváli hypotéku, pretože momentálne nespĺňate určitú hypotekárnu podmienku, ale vy ste si svojím podnikaním istý a viete, že za nejaký čas sa dokážete prepracovať k dostatočným finančným prostriedkom na kúpu nehnuteľnosti, máte skvelú možnosť obrátiť sa na našu službu VOVLASTNOM.sk a my vám radi pomôžeme okamžite si splniť sen o vlastnom bývaní.

S nami bývate ihneď a platíte neskôr

Sme pripravení pre vás nehnuteľnosť alebo podnikateľský priestor zafinancovať a na jeho vyplatenie vám dáme potrebný čas aj niekoľko rokov. Nehnuteľnosť budete mať okamžite k dispozícii na súkromné užívanie, či dokonca prenajímanie iným.

Ak podnikáte a plánujete riešiť vlastné bývanie, dobre si preskúmajte všetky možnosti, ktoré máte. V prípade, že vám momentálne financie nevychádzajú, neodporúčame kúpu nehnuteľnosti odkladať a čakať s prázdnymi rukami na banku, alebo na vaše dostatočné zárobky. Ponúkame vám využiť naše alternatívne riešenie, s ktorým sa vyhnete zdražovaniu cien nehnuteľností a zaobstaráte si bývanie alebo priestor rýchlo, spoľahlivo a za výhodne nižšiu cenu ako napríklad o rok.

Neváhajte nás kontaktovať.

Radi vám pomôžeme dostať sa k vašej nehnuteľnosti a užívať ju ako svoju aj v časoch, kedy vám na jej kúpu financie chýbajú. Poskytneme vám to, čo práve potrebujete-nehnuteľnosť k dispozícii a čas na jej vyplatenie.« späť na všetky články

Kontaktný formulár

Headquarters
BizPartner a.s.
Dlhé hony 5031/6
058 01 Poprad

IČO: 36798916
IČ DPH: SK2022406980

člen skupiny BizPartner Group
www.bizpartnergroup.com

bizpartner@bizpartner.sk
+421 948 895 603
Česká Republika
BizPartner Group CZ s.r.o.
Výstavní 1928/9
701 00 Ostrava

Nemecko a Rakúsko
BizPartner Group GmbH
Augsburger Str. 33
107 89 Berlin
Spolupráca s realitnými kanceláriami Inzercia nehnuteľností Pre investorov