Investovanie do nehnuteľností v čase vysokej inflácie. Ako sa pred ňou bezpečne ochrániť?
Vykročte na cestu k vlastnej nehnuteľnosti spolu s nami. Už nemusíte čakať kým splníte požiadavky bánk alebo našetríte dostatočnú hotovosť.
Každého, kto zdedil nehnuteľnosť čaká dedičské konanie. Viete však, či ste povinný platiť daň z dedičstva nehnuteľnosti?
Ak máte na krku omeškanie splátky úveru, nečakajte, kým vám zaklope exekútor. Poradíme vám, aké máte možnosti.
Využite možnosť financovania bytu prostredníctvom našej služby v pripravovanom projekte bytového komplexu Plaveč. Zarezervujte si svoj byt už dnes, na doplatenie zvyšnej sumy vám dáme čas až niekoľko rokov.
Pravdepodobne sme sa už všetci stretli s jednoduchou, a pritom veľmi čarovnou formuláciou používanou v scudzovacích zmluvách, “ako stojí a leží”. Verím, že mnohí z Vás jej neprikladali extra význam, no opak môže byť pravdou… Obľúbená doložka “ako stojí a leží” je zakotvená v Občianskom zákonníku v časti záväzkového práva pri zodpovednosti za vady v § 501.
Zo skúseností vieme, že tento fakt veľa kupujúcich podceňuje. Uhradia kúpnu cenu na účet predávajúceho pri podpise kúpnej zmluvy a neuvedomujú si ale fakt, že podpisom kúpnej zmluvy sa nestávajú novými majiteľmi nehnuteľnosti. Pokiaľ kataster nezapíše na list vlastníctva ich ako nového majiteľa platí, že majiteľom je stále pôvodný vlastník.
Slovíčkom “čistý” zaiste nemáme na mysli, či je vo vami zamýšľanej nehnuteľnosti všetko upratané a na svojom mieste, ale či je nehnuteľnosť zaťažená niektorou z foriem inštitútov využívaných v právnej praxi. Pri kúpe nehnuteľnosti sa kupujúci zaujímajú o list vlastníctva, na ktorom je nehnuteľnosť zapísaná.
V dnešnej dobe čoraz viac Slovákov pracujúcich v zahraničí uvažuje o kúpe nehnuteľnosti, aby po návrate na Slovensko mali zabezpečené bývanie. Banky ku klientom s príjmom zo zahraničia majú iný prístup ako k tým, ktorí si vybavujú hypotéku s príjmom zo Slovenska.
Rozhodnúť sa medzi kúpou vlastného bývania alebo bývaním v prenajatej nehnuteľnosti nie je len o financiách, aj keď financie možno považovať za jeden z najdôležitejší faktorov. Pri výbere z týchto možností zavážia aj iné činitele, ktoré ovplyvňujú naše rozhodovanie, a nie je ich málo.
Bývate si, nažívate a zrazu sa ocitnete zoči-voči nevídanej situácii, ktorá vás prinúti premýšľať nad novým bývaním. Túžba po novom, sťahovanie za partnerom, za prácou alebo iné dôvody, ktoré vás vyzývajú poobzerať sa po novom domove. Financovanie novej nehnuteľnosti sa dá uskutočniť viacerými spôsobmi.
Vlastniť nehnuteľnosť alebo uvažovať o investícii do nehnuteľnosti za účelom zisku, je aj v súčasnosti dobrá voľba a spôsob, ako uchovať a zúročiť svoje peniaze. Okrem toho, že nehnuteľnosť môžete predať a zabezpečiť si tak určitý jednorazový zisk, máte tiež možnosť vytvoriť si vďaka nej pravidelný pasívny príjem, a to práve jej prenajímaním.
Kúpili ste si menší, ale zato útulný byt, usadili sa a pekne si nažívate. Lenže ako to už býva, rodinka sa zvykne rozrásť a v takom prípade vás prirodzene ovládne pocit, že mať viac priestoru i súkromia by nebolo na škodu, ba dokonca niekedy je to až nutné.
Naskytla sa vám skvelá príležitosť výhodne kúpiť nehnuteľnosť, ale nemáte dostatok financií? Samozrejme, môžete si skúsiť požičať v banke, no nie vždy sa to podarí. Ak nastane tá druhá možnosť a neviete získať peniaze na kúpu v banke, viete aké máte ďalšie možnosti?
Živnostníci či majitelia s.r.o ,teda podnikatelia sú špecifická skupina ľudí, ktorá má paradoxne zložitejšiu cestu k tomu, aby získala hypotekárny úver. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ste v tejto pozícii pre banku ideálny a poskytnúť vám prostriedky na bývanie by nemal byť problém, pretože podnikaním si teoreticky môžete splatiť úver aj oveľa rýchlejšie.
Kým sme boli deťmi, túžili sme byť dospelými. Keď sme sa stali dospelými, túžili sme sa osamostatniť. Keď sme sa už osamostatnili, túžime bývať vo vlastnom. Je to prirodzený proces nášho bytia a v princípe ide aj o akýsi pocit úspechu, stať sa nezávislým a mať niečo ,,svoje“. Mnohým však v tomto kroku bráni jediné a to - nedostatok finančných prostriedkov.
Rovnako ako kúpa nehnuteľnosti, aj jej predaj je veľkým životným krokom. Či už predávate, pretože túžite po väčšom, prípadne po menšom alebo z iných dôvodov, vzdať sa niečoho, čo je vaše, nemusí byť vždy ľahké. Cennou radou pre výhodný predaj je klásť dôraz na detaily.
Kúpa nehnuteľnosti býva vždy veľkým krokom v živote človeka. Nájsť si svoj vysnívaný byt či dom môže chvíľu trvať, ale iste nám dáte za pravdu, že je to tá príjemnejšia časť. Proces nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnosti je už o niečo zložitejší.
Získanie hypotéky je pomerne dlhá cesta, pretože je to komplexný proces, kedy sa posudzujú viaceré kritériá s univerzálnym postupom pre každého zvlášť. Úspešnosť schválenia hypotéky závisí od mnohých faktorov. Ešte predtým, ako sa rozhodnete zobrať si hypotéku, stojí za zváženie preveriť si v banke, aké máte možnosti a či vôbec máte šancu hypotéku získať.